Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Szarych Szeregów w Krakowie
    30-243 Kraków ul. Księcia Józefa 337

    sp48kr@wp.pl

    sp48@mjo.krakow.pl
  • 12-4297210
    • Dyżur dla Dyrektorów, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów krakowskiego Rzecznika Uczniów i dialogu szkolnego

    • Przegląd krakowskich lodowisk przed feriami!

       

      W czwartek oraz piątek wyszliśmy w ramach alternatywnych lekcji wychowania fizycznego na łyżwy. Pierwszego dnia szusowały klasy 5A z 5B koło Miasteczka Studenckiego AGH, drugiego uczniowie klasy 8 na Woli Justowskiej. Nie obyło się bez kilku upadków, ale ostatecznie wróciliśmy cali, zdrowi, a przede wszystkim w dobrych humorach :)

    • Bezpieczne ferie zimowe 2025

      Ubierajcie się odpowiednio do temperatury i planowanego czasu pobytu na świeżym powietrzu.

      Podczas poruszania się po drogach pamiętajcie, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Wybierajcie miejsca wskazane do przejścia przez ulicę, pamiętajcie, żeby doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowy.

      Na sankach zjeżdżajcie w miejscach bezpiecznych – daleko od miejsc, w których rosną drzewa, daleko od dróg, nawet tych rzadko uczęszczanych. Jeżeli u podnóża góry jest droga, to z pewnością w każdej chwili może przejeżdżać nią samochód. Zanim rozpoczniecie zabawę upewnijcie się, czy możecie zjechać bezpiecznie!

      Rzucając się śnieżkami, nie łączcie miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków, nie celujcie w twarz drugiej osobie.

      Ślizgając się lub jeżdżąc na łyżwach pamiętajcie, żeby korzystać z miejsc przystosowanych do tych aktywności, a więc bezpiecznych. Wchodzeniem na zamarznięte rzeki, jeziora czy stawy może skończyć się tragicznie, nie  sposób bowiem samodzielnie ocenić jak gruba jest pokrywa lodu i jaki ciężar wytrzyma. Zamiast niepewnych, zamarzniętych akwenów wodnych wybierajcie lodowiska lub specjalne ślizgawki, na których zabawa na pewno będzie bezpieczna.

      Na nartach, na  snowboardzie zjeżdżajcie tylko po  wyznaczonych trasach. Są one utwardzone, odpowiednio oświetlone i monitorowane – przez co bezpieczne. Zjazdy krętymi, leśnymi ścieżkami, często pokrytymi grubą warstwą białego puchu, stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia.

      Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętajcie o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Jeżeli będziecie korzystać  z nart w górach zapoznajcie się z obwiązującymi zasadami opracowanym przez GOPR.

      Wybierając się na spacer w góry,  szusowanie na nartach, zjazdy sankami lub na dłuższą wędrówkę pamiętajcie zabraniu telefonu komórkowego z naładowaną baterią. W przypadku awaryjnej sytuacji szybciej wezwiecie  pomoc, za pomocą dotrzecie do celu.

      Przygotujcie się na wyjście w góry! Wybierając się w wyższe partie gór poinformujcie o tym odpowiednie służby i najbliższych, co może ułatwić poszukiwania w przypadku nieprzewidzianych trudności. I co najważniejsze: koniecznie dobrze przemyślcie długość trasy. Zimą szybciej robi się ciemno, przez co czas na spacery i wędrówki jest znacznie krótszy!

      Podczas pobytu na kolonii, półkolonii czy obozie stosujcie się do regulaminów i zasad bezpieczeństwa podanych przez wychowawców, dbajcie o bezpieczeństwo własne i innych osób.

      Dbajcie o higienę, myjcie często ręce ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem.

      Numer 112, to numer, który ratuje życie. Podczas jakiegokolwiek zagrożenia nie bójcie się zadzwonić. Numer alarmowy 112 odbierany jest w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych, którzy na pewno udzielą Wam pomocy i podpowiedzą, co należy robić - niezależnie od sytuacji, jaka ma miejsce.

      Wprowadzenie numeru alarmowego 112 nie wyłączyło pozostałych numerów alarmowych do służb ratunkowych: 997 - Policja, 998 - Państwowa Straż Pożarna, 999 - Państwowe Ratownictwo Medyczne.

       

      Ferie 2025 – działania realizowane przez małopolską Policję – Kuratorium Oświaty w Krakowie

      Bezpieczne ferie zimowe 2025 r. – komunikat dla organizatorów wypoczynku oraz rodziców dzieci i młodzieży z terenu województwa małopolskiego – Kuratorium Oświaty w Krakowie

      BAZA wypoczynku

    • Klikam z głową – poradnik dla rodziców

      Szanowni Państwo,

      bezpieczeństwo dzieci w sieci to ważny temat, szczególnie w dobie powszechnej cyfryzacji. Internet jest niezastąpionym narzędziem, które zmienia sposób w jaki żyjemy, uczymy się i pracujemy, a dzięki urządzeniom mobilnym, jak i rozbudowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, stał się integralną częścią naszego życia.

      Aktywni w internecie są coraz młodsi użytkownicy. Korzystają z niego zarówno w celach edukacyjnych, jak i rozrywkowych. Niestety zbyt częste korzystanie z urządzeń ekranowych i dostęp do treści nieodpowiednich dla wieku młodych użytkowników wiąże się z istotnymi zagrożeniami dla ich zdrowia psychicznego, fizycznego, jak i relacji społecznych. Dzieci i młodzież są podatni na uzależnienie od technologii, często mają kontakt z niewłaściwymi wzorcami zachowań i nie potrafią filtrować informacji dostępnych w sieci.

      Nauczyciele bardzo często są pierwszym dorosłym, który zauważa, że dziecko może borykać się z problemami. Dlatego tak ważne jest, aby obie strony wiedziały jak, przy zaangażowaniu rodziców, mogą się wspierać i rozwiązywać problemy.

      Urząd Komunikacji Elektronicznej poleca nauczycielom i rodzicom Poradnik Klikam z głową (do pobrania poniżej), który może być punktem wyjścia do dyskusji z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania zasad higieny cyfrowej i tzw. dobrych praktyk.

      Załączniki

       Poradnik Klikam z głową

      Klikam z głową – poradnik dla rodziców i nauczycieli – Kuratorium Oświaty w Krakowie

    • Studio Filmowe Alvernia Planet!

      Dziś klasa 4a miała okazję odwiedzić jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce – Studio Filmowe Alvernia Planet! 🎥✨Zwiedziliśmy profesjonalne plany filmowe, gdzie powstają prawdziwe kinowe produkcje, a także mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy, biorąc udział w ciekawych warsztatach filmowych!

    • Życzenia świąteczne

    • "Rajd Po Fach”

      Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w projekcie SPPP pn.KOK "Rajd Po Fach”, podczas którego uczniowie klas 7 i 8 mogą zapoznać się ze specyfiką szkół technicznych oraz branżowych. Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie. Nasi uczniowie poznali kierunki kształcenia, kryteria przyjęć oraz wzięli udział w warsztatach. "Chemia w praktyce" cieszyła się dużym zainteresowaniem i była świetną zabawą. A jak wiadomo najwięcej uczymy się bawiąc :)

    • Mistrzowie Małopolski Szkół

      ♟️Nasi klubowicze i uczniowie Szkoła Podstawowa nr 48 w Krakowie im. Szarych Szeregów Kasia, Bartek, Nataniel i Marceli

       🏆Mistrzami🏆 Małopolski Szkół w Szachach Drużynowych ♟️.

      Ekipa 48 zdominowała wojewódzki finał wygrywając 26 z 28 pojedynków!

      Podziękowania dla Rady Rodziców przy SP48 za sfinansowanie 💰💰💰wyjazdu na zawody do Nowego Sącza. 

       

    • Szlachetna Paczka 2024

      Szlachetna Paczka 2024
       Dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Pracownikom Szkoły za zaangażowanie w organizowanie tegorocznej  Szlachetnej Paczki. Akcja zakończyła się sukcesem. Pan Grzegorz   otrzymał wszystkie potrzebne mu rzeczy: meble, ubrania, koce, ręczniki, maszynkę do golenia, mopa, produkty spożywcze, chemiczne, cukiernicze, nowy aparat telefoniczny.
      Paczka dostarczona była w piątek 13 grudnia.
      Dokładniejsze relacja z przekazania paczki- w późniejszym terminie.
      Dziękujemy :)
    • FUTURE4ME! fruit jams

    • Brązowi medaliści Malopolskich Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych.

      Nasi uczniowie: Zoja, Jaś, Tymek i Staszek brązowymi medalistami Wojewódzkiego Finału Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych! W Nowym Sączu w 7-rundowych zawodach uczestniczyło 16 najlepszych malopolskich szkolnych drużyn.  Ogromne gratulacje dla naszych Mistrzów!

      Serdeczne odziękowania dla RADY RODZICÓW przy SP48 za dofinansowanie wyjazdu. 

       

    • Krakowska Olimpiada Młodzieży- ping pong.

      Kolejny ćwierćfinał, tym razem w mistrzostwach drużynowych w tenisie stołowym!

      Po bardzo udanych ostatnich zawodach badmintona, nasza ekipa awansuje do fazy pucharowej i niestety ponownie kończy swoje zmagania na etapie 1/4 finału. Najpierw zmagania toczyliśmy aż w dwóch fazach grupowych. Z pierwszej awansowaliśmy pewnie po dwóch zwycięstwach z SP Molla i SP 72, a w drugiej wygraliśmy z SP 126 oraz uznaliśmy wyższość SP 114. Swoją przygodę w tej edycji skończyliśmy starciem z SP 159, która awansowała do TOP 4 naszym kosztem. Brawa dla chłopaków za walkę do końca!

    • Festiwal Literatury dla Dzieci

      W tegorocznym XI Festiwalu Literatury dla Dzieci wzięły udział klasy 3b i 4a. Uczniowie spotkali się z autorami książek, uczestniczyli w rozmowach, zakupili książki z autografami i wzięli udział w warsztatach plastycznych.

    • Szlachetna Paczka 2024

      Śpieszymy z informacją, że jako szkoła włączamy się po raz kolejny w Szlachetną Paczkę w roli Darczyńcy! Zapraszamy Was do dołączenia i wspólnego przygotowania pomocy dla Pana Grzegorza.

      Wszyscy słyszeliśmy o Szlachetnej Paczce. To ogólnopolski program, którego Wolontariusze docierają do Rodzin i osób samotnych żyjących w trudnej, niezawinionej sytuacji. Trudna sytuacja to nie tylko bieda materialna - to także wykluczenie społeczne, brak dostępu do specjalistycznej pomocy, poczucie osamotnienia i bezradności. Nadchodzi taki czas w roku, w którym Rodzinom „znalezionym” przez Paczkę będzie można realnie pomóc.    

      Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu całej społeczności – nauczycieli, rodziców, uczniów, przyjaciół naszej szkoły– uda się przygotować paczkę, w której zrealizujemy większość wskazanych przez Rodzinę potrzeb :)

       

      Potrzeby Rodziny

      Żywność trwała

      Herbata

      Kawa rozpuszczalna

      Ryż

      Makaron

      Kasza

      Olej

      Dżem

      Konserwy mięsne

      Konserwy rybne

      Owoce i warzywa w puszkach

       

      Środki czystości

      Mydło / żel myjący

      Szampon

      Pasta do zębów

      Płyn do płukania tkanin

      Proszek do prania

      Płyn do mycia naczyń

      Szczoteczka do zębów

      Płyny czyszczące (Płyny do podłóg, płyny do WC, płyny do szyb)

       

      Odzież

       Kurtka (Zimowe)

      Rozmiar: XL, Uwagi: Kolor ciemny

       

      Wyposażenie mieszkania

      Koc duży ciepły

      Ręczniki średnie

      MOP

      Meble - SZAFA

       

      Z racji problemów zdrowotnych pana Grzegorza mycie podłogi szmatką jest dla niego trudne. Mężczyźnie bardzo zależy na czystości w mieszkaniu. Zakup mopa ułatwi sprzątanie. Szafa - pan Grzegorz nie posiada w mieszkaniu szafy. Ubrania trzyma w workach na podłodze i w małej komodzie. Mężczyzny obecnie nie stać na taki wydatek. Wymiary dowolne.

       

      Szczególne upominki

      Maszynka do golenia

       

      Zbiórka darów w świetlicy szkolnej do 11.12.2024r.

       

      DZIĘKUJEMY!

    • Wycieczka klas III na lotnisko Balice

      7 i 8 listopada klasy 3a i 3b udały się na wycieczkę na lotnisko, aby poznać ścieżkę jaką musi przejść pasażer, aby wyruszyć w podróż samolotem. Dzieci miały także możliwość obserwować przyloty i odloty samolotów.

    • FUTURE4ME! klasy II- las.

      W ramach projektu Future for Me uczniowie poznawali las i jego zasoby: drzewa, krzewy i zwierzęta. Uczyli się rozpoznawać liście dębu i brzozy, a także igły i szyszki sosny i świerka. Poznali nowe słówka związane z tym tematem. Wykonali prace przedstawiające popularne w Polsce gatunki drzew. 

    • FUTURE4ME! klasy II- portrety bohaterów narodowych.

      W ramach projektu Future for Me, w związku ze Świętem Niepodległości Polski uczniowie wykonali portrety bahaterów narodowych walczących o wolność i niepodległość: rycerzy, hetmanów i generałów. Nasza szkoła nosi imię "Szarych Szeregów", więc w uczniowskiej galerii znalazły się również prace przedstawiające młodych bohaterskich harcerzy którzy oddali życie za ojczyznę.

    • Igrzyska Młodzieży Szkolnej- badminton

      Igrzyska Młodzieży Szkolnej - debiut naszej Szkoły w rozgrywkach badmintona!

      W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy sprawdzić nasze siły w nowej dyscyplinie sportowej. Do zawodów w ubiegły czwartek wystawiliśmy zarówno reprezentację dziewcząt jak i chłopców. Rywalizacja stała na bardzo wysokim sportowym poziomie, a naprawdę niewiele zabrakło aby męska kadra osiągnęła TOP 4 w klasyfikacji końcowej 🙂

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      15 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – wydarzenie, które odbywa się co roku w celu promowania nauki matematyki, a szczególnie jednego z jej podstawowych elementów, jakim jest tabliczka mnożenia. W naszej szkole uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do obchodów tego dnia, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach i konkursach. Dzisiejsze zmagania z tabliczą mnożenia wygrała klasa 7b. W poniedziałek ciąg dalszy dla klas 3 i 4.

    • Święto Niepodległości

      We wtorek odbył się w naszej szkole, po raz czwarty, Przegląd pieśni patriotycznych. W ten sposób cała szkoła celebrowała Święto Niepodległości. Każda klasa zaprezentowała wylosowaną pieśń. W repertuarze znalazły się takie utwory jak: Rota, Warszawskie dzieci, Niepodległość. Każda z pieśni była nie tylko wyzwaniem artystycznym, ale również lekcją historii. W podróż do przeszłości zabrał nas sam Adam Mickiewicz. W tej roli wystąpił Mikołaj Małeta według scenariusza pani Ilony Damian. Za oprawę muzyczną dziękujemy pani Annie Bożek i oczywiście wszystkim śpiewającym artystom.

    strona: