Waleczna postawa i podium naszych piłkarzy!
Z bardzo dobrej strony pokazali się nasi chłopcy z klas IV na Turnieju o Puchar Dyrektora SP 32. W czwartek do południa rywalizowaliśmy w systemie ligowym z drużyną Gospodarzy, a także SP 31, SP 72 oraz SP Zakonu Pijarów. Stawiliśmy czoła wymagającym warunkom pogodowym i po pełnych emocji meczach w których o wyniku decydowała często jedna bramka, zajęliśmy ostatecznie 3.miejsce! Ogromne brawa :)
Bardzo dobry występ naszych ekip w sztafetowych biegach przelajowych!
Udany początek nowego sportowego sezonu w wykonaniu naszych reprezentantów. Po pełnych emocji zawodach zostawiamy sporo zdrowia i serca na obiektach Com Com Zone, plasując się w środku stawki spośród prawie 40 szkół, które stawiły się na starcie w zeszły czwartek. Liczymy, że to będzie dobry prognostyk na cały rok 😊
Witold Zelin i Bernarda Bednarczyk
16 września uczniowie klasy VIII: Kalina Marecik, Natalia Michalik, Zuza Rojewska, Bartek Cumber, Grzesiek Jach, Antek Sochanik i Michał Wojas wzięli udział w historycznej grze miejskiej "Powstańczy quest. Akcja Specjalna". Gra nazwiązywała do akcji specjalnej, "Koppe", próby zamachu na dowódcy SS i policji w Generalnym Gubernatorswie. Wilhelm Koppe był odpowiedzialny za zbrodnie na Polakach i Żydach, masowe aresztowania i egzekucje. Zadaniem drużyn było przejście szkolenia w zakresie dzialań bojowych, dywersyjnych oraz sabotażu na wzór szkoleń organizowanych przez Kedyw AK. Po szkoleniu musieli zmierzyć się z zadaniami przybliżającymi realia okupacyjne, a przede wszystkim sylwetki i losy pokolenia młodych ludzi, często harcerzy, z batalionu "Parasol" oraz Okręgu Kraków AK. Przebyliśmy szlak od Fortu Jugowice, przez Wawel, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, aż po gmach przy ul. Pomorskiej, gdzie znajdowała się katownia gestapo.
"Nasza Siódemka" zdobyła najwięcej punktów za poszczególne konkurencje i ukończyła zawody najszybciej. Brawo!To była świetna lekcja historii przygotowana przez Muzeum Miasta Krakowa i Instytut Pamięci Narodowej.
We wtorek 17.09. br. uczniowie klas czwartych pod opieką p. B. Hodur oraz p. G . Ząbczyk uczestniczyli w przemarszu „ Pieszo do celu”. Akcja, do której włączyli się uczniowie organizowana jest przez Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie
przy wsparciu Straży Miejskiej oraz innych instytucji i ma na celu promowanie bezpieczeństwana drodze. Przemarsz odbywał się Aleją Krasińskiego, nowo wyremontowaną ul. Zwierzyniecką, następnie przez Rynek, ul. Piłsudskiego z metą w okolicach Parku Jordana – w kamizelkach i innych elementach odblaskowych zostaliśmy zauważeni !
I o to chodzi – piesi, a szczególnie dzieci na drodze - chcą być bezpieczni.
Ostatni etap akcji – to możliwość zapoznania się z pracą policjanta, strażaka, kierowcy autobusu, połączona z prezentacją odpowiednich samochodów i sprzętu.
opr. Grażyna Ząbczyk
Edycja Budżet Obywatelski 2024Projekt lokalny - Dzielnica VIIRealizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Główna lokalizacja: Inwestycja zlokalizowana u zbiegu ulic Bielańska, Orla oraz Na Górkach). dz. nr 356/2 obr.21 jedn. ew. Krowodrza, Dzielnica VII Zwierzyniec, (50.0380066, 19.8232291)
Projekt zakłada zagospodarowanie terenu tzw. "bielańskich górek". Chcemy zaprojektować i przygotować ogólnodostępną ścieżkę doświadczeń prowadzącą do placu zabaw, który będzie doposażony w elementy sensoryczne. Atrakcja pełnić będzie funkcję edukacyjno-rekreacyjną. Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie Placu zabaw i łąk na Bielanach.
Planujemy zadbać o łąki na bielańskich górkach. Chcemy przywrócić te piękne tereny mieszkańcom i dać im możliwość przebywania w otoczeniu natury. W bliskiej lokalizacji placu zabaw chcemy stworzyć ogólnodostępną ścieżkę dydaktyczną wraz z tablicami edukacyjnymi, wpisującą się w charakter ścieżek dot. parków krajobrazowych. Edukacyjna Ścieżka Doświadczeń będzie prowadziła do placu zabaw na Bielanach, gdzie powstaną urządzenia sensoryczne oraz różnorodne urządzenia dających możliwość przeprowadzania eksperymentów. Ścieżka przeznaczona będzie dla wszystkich mieszkańców niezależnie od wieku. Proponowane urządzenia dotyczyć będą działów nauki tj. optyka, magnetyzm, hydrostatyka, mechanika, akustyka. Przykładowe urządzenia: kołyska Newtona, figury Lissajous, głuchy telefon, kompas, peryskop, szumiące rury, ucho słonia, zegar słoneczny, bliźniacze lustra.
Do budowy Ścieżki Doświadczeń zużyte zostaną w głównej mierze materiały naturalne, w tym podłoże ścieżki również utwardzone będzie materiałami pochodzenia naturalnego (ekologiczny charakter inwestycji), dodatkowo pojawią się nowe nasadzenia zieleni. Każde urządzenie zawierać będzie opis, instrukcję obsługi. Ścieżka doświadczeń, będzie miała za zadanie rozwijać wyobraźnię i zmysły, zapewniając kreatywny sposób spędzania czasu (nauka przez doświadczenie).
Ścieżka prowadzić będzie do obecnego placu zabaw, zapewni nowe alternatywne wejście, wpasowana będzie w obecne ukształtowanie terenu (nachylenie).
Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
Projekt zakłada częściowe zagospodarowanie terenów zielonych na krakowskich Bielanach znajdujących się w bliskiej lokalizacji placu zabaw (górki bielańskie). Chcemy chronić te cenne tereny przed degradacją!
Celem projektu jest zachęcenie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Obcowanie z przyrodą stanowić będzie atrakcję dla mieszkańców Krakowa. Wychodząc naprzeciw potrzebom integracji społecznej i coraz większym skutkom spędzania czasu dzieci jak i dorosłych przed komputerami, chcielibyśmy stworzyć kreatywną, a przy tym innowacyjną przestrzeń zieloną dla mieszkańców.
Przestrzeń Ścieżki Doświadczeń stanie się nie tylko miejscem spotkań mieszkańców, ale również rodzinną atrakcją. Projekt ma na celu stworzenie ścieżki pozwalającej swobodnie poruszać się na terenach zielonych Bielan oraz doposażenie placu zabaw w urządzenia edukacyjne.
Budowa ścieżki spełniać będzie kilka funkcji:
W strefie sensorycznej Ścieżki Doświadczeń umieszczone zostaną części pobudzające zmysły: wzrok, słuch, węch, dotyk oraz smak (różnobarwne zioła i rośliny). Fragmenty Ścieżki Doświadczeń złożone zostaną z odcinków zróżnicowanych pod względem podłoża.
Sara z klasy 6b zdobyła III miejsce w VI mistrzostwach woj.małopolskiego w dwójkach w kajakarstwie lasycznym.Gratulacje!
Szanowni Państwo
Informujemy, że we środę tj. 11 września o godzinie 17.00 odbędą się zebrania z Rodzicami / prawnymi Opiekunami uczniów.
Zebrania zostaną przeprowadzone zgodnie z następującym porządkiem:
Godzina 17.00
klasa 1a - p. Renata Gołygowska świetlica
klasa 1b - p. Katarzyna Biesiada szkolna stołówka
klasa 2a - p. Ewelina Ryś sala 25
klasa 2b - p. Magdalena Czekaj sala 24
klasa 3a - p. Elżbieta Brzykcy sala 22
klasa 3b - p. Ilona Plata sala 23
klasa 4a – p. Katarzyna Jałowiecka sala 21
klasa 4b – p. Barbara Hodur sala 9
klasa 5a - p. Bernarda Bednarczyk sala gimnastyczna
klasa 5b - p. Ilona Damian sala 15
klasa 6a - p. Danuta Hajduk sala 20
klasa 6b - p. Beata Adamek sala 20a
klasa 7a - p. Magdalena Krysiuk sala 19
klasa 7b – p. Ewelina Morawiec - Lechowska sala 18
klasa 8 – p. Sylwia Nowak sala 16
Zebranie Rady Rodziców po spotkaniach klasowych ok. 19.00
Zapraszamy
I edycja – start październik 2024 r.
"PozytywNIE o dyspliNIE- czy dyscyplina może być pozytywna??- TAK!!" korzyści płynące ze stosowania pozytywnej dyscypliny jako metody wychowawczej, która oparta jest na wzajemnym szacunku i zrozumieniu - warsztaty kierowane są do rodziców klas VI-VIII szkoły podstawowej. Metoda nie uwzględnia systemu „kara-nagroda” – opiera się na zrozumieniu przyczyn niepożądanych zachowań u dzieci i młodzieży, a także zachęcaniu ich do współpracy i zmiany takich zachowań. Metoda uczy kompetencji społecznych, empatii, szacunku zarówno do siebie jak i innych osób, odkrywania przez dzieci ich mocnych stron i wykorzystywania ich w życiu codziennym ze wsparciem rodziców. Istotnym wydaje się fakt, że metoda jest skuteczna długofalowo i ma niebagatelny wpływ na pozostałą część życia dzieci - między innymi dzięki wspieraniu w uświadamianiu im tego, co dla nich jest ważne oraz uczeniu rozumienia przez nie podejmowanych decyzji, a także wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.
Czas trwania zajęć: 6 spotkań, odbywających się raz w tygodniu (poniedziałki, w godzinach 15:30- 18:30) od 14.10 – 25.11.2024 r.
Miejsce warsztatów: Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna pn. „Krakowski Ośrodek Kariery”, ul. Popławskiego 17 w Krakowie (budynek Szkoły Podstawowej nr 61).
Zajęcia są bezpłatne
Ze względów organizacyjnych liczba rodziców biorących udział w projekcie w danym roku szkolnym jest ograniczona. Zapisy odbywać się będą po przeprowadzeniu procesu rekrutacji (indywidualnych rozmów z rodzicami), podczas których udzielone będą szczegółowe informacje dot. przebiegu warsztatów.
Zapisy: poprzez formularz zgłoszeniowy, link znajduje się poniżej: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3okcBNka7_yuzfZKMQY4pkHisC7ri5_p_PF_SjciLS_ UPcA/viewform
Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna pn. „Krakowski Ośrodek Kariery” tel. +48 12 632 87 73 kontakt@poradniakrakow.com.pl 30-818 Kraków, ul. Popławskiego 17 poradniakrakow.com.pl
Prowadzące: mgr Monika Maciąg – logopeda, terapeuta miofunkcjonalny, Edukator Pozytywnej Dyscypliny, trener TUS (Treningu Umiejętności Społecznych), terapeuta ręki, doradca zawodowy. Wolontariuszka Klubu “J” (grupy wsparcia dla osób jąkających się) przy Fundacji Frogos w Krakowie.
mgr Dominika Szlachta — psycholog, trener TUS (Trening Umiejętności Społecznych), Edukator Pozytywnej Dyscypliny. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i prowadzeniu terapii dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi, a także wspieraniu rodziców w procesie wychowawczym
Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025,
które odbędzie się dnia 2 września 2024 roku o godzinie 09:00 na sali gimnastycznej.
Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego wychowawcy przechodzą z uczniami do sal lekcyjnych.
Msza św. z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego odbędzie się
2 września 2022r.,o godz. 8.00
w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Wyprawka szkolna dla klas I:
- bloki rysunkowe z białymi kartkami A4 2 szt.;
- blok techniczny z białymi kartkami A4 2 szt.;
- zeszyty w wąską linię 16 kartkowy x2;
- zeszyty w kratkę 16 kartkowy x2;
- papier kolorowy 2 szt.;
- liczydło;
- tekturowa teczka z gumką;
- plastelina;
- farby plakatowe;
-pędzelki grubszy i cieńszy/pojemnik na wodę;
- klej Magic;
- kredki ołówkowe;
- 3 miękkie ołówki;
- temperówka;
- gumka do mazania;
- nożyczki (okrągłe czubki);
- klej w sztyfcie;
- linijka;
- okładka na podręcznik !!!;
- strój gimnastyczny;
- obuwie szkolne.
Uroczyste podsumowanie XXXIII edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” odbyło się 19 czerwca 2024 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki.
Gratulujemy wszystkim Uczniom, którzy brali udział w konkursie.
W roku szkolnym 2023/2024 zakończyła się w naszej szkole 3 edycja Projektu Działajmy Razem, Uczestnikami jak we wcześniejszych edycjach byli uczniowie i seniorzy, którzy wzięli udział w wielu wydarzeniach:
1. Spotkanie Integracyjno-organizacyjne.
2. Blok kulinarny - gotowanie pierogów pieczenie ciasteczek i przygotowanie surówek oraz koktajlu.
3. Wyjście do Obserwatorium Astronomicznego UJ.
4. Wycieczka zagraniczna 5-dniowa do Rumuńskiej Transylwanii.
5. Wigilia - spotkanie przy stole i Jasełka.
6. Wycieczka zagraniczna Wrocław-Berlin-Poczdam.
7. Podsumowanie - spotkanie przy stole.
8. Wycieczka do Ogrodzieńca, Parku Rozrywki i na Pustynię Błędowską.
Uczniowie klas szóstych zaangażowali się podczas lekcji języka polskiego w zadanie projektowe "Lektura w obiektywie". Pobliski teren naszej szkoły okazał się doskonałą scenerią do sfotografowania bohaterów i zdarzeń z książki "Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu".